Google, VirusTotal, Zynamics

Google bugun VirusTotal’i satın aldığını duyurdu. Herkes bunu haber olarak geçecek elbette ama Google’ın bir stratejisi olduğunu okuyabilmek lazım.

Bugün duyurulan VirusTotal ise, bilmeyenler için, aslında cloud hizmetlerine de güzel bir örnek[2]. Sitesine girdiğinizde, incelenmesini istediğiniz dosya veya URL’i veriyorsunuz, sizin için yaklaşık 40 farklı antivirüs üzerinde bunu tarayıp her birisinin sonucunu size tek tek gösteriyor.

Bundan 1,5 yıl önce, 2011 Mart’ında Google Zynamics’i satın almıştı. Zynamics, güvenlik alanınıda oldukça bilinen Halvar Flake’in şirketi. Şirketin ürünleri ve hizmetleri tamamen reverse engineering ve malware(zararlı kod) analizi üzerine. Zaten Zynamics’in BinDiff, BinNavi ve PDFDissector ürünlerine bakınca şirketi de tam olarak anlayabilirsiniz. [1]

Google’ın bu iki satın almasını uç uca koyunca, gelecekte risk gördüğü ve yatırım yaptığı alanı da ortaya çıkartabiliyoruz aslında. Google, geleceğin sorunu olarak gördüğü tehdit malware(zararlı yazılım).

Google’a bu stratejileri üzerine birkaç soru sordum, şimdilik sadece “standart” bir cevap aldım, güncellediklerinde sizlerle de paylaşacağım. Şimdilik Google’ın resmi sözcüsünün döndüğü yanıtın özeti:

“Security is incredibly important to our users and we’ve invested many millions of dollars to help keep them safe online. VirusTotal also has a strong track record in web security, and we’re delighted to be able to provide them with the infrastructure they need to ensure that their service continues to improve.”
“Güvenlik kullanıcılarımız için inanılmaz derece önemli ve biz de onları güvende tutabilmek için milyonlarca dolar yatırım yaptık. Virustotal de web güvenliğinde kuvvetli bir geçmişe sahip ve biz de onlara, servislerinin gelişimini devam ettirmelerinden emin olmak için gereken altyapıyı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Benim asıl merak ettiğim ise, bu iki satın alma sonunda Gmail ve Google Search hizmetleriye entegre olacak mı ve güvenliği de sağlandığı taktirde tüm web’in Google olduğu bir dünyaya doğru gider miyiz?

Satın alma ile VirusTotal’in blog’undan yaptığı açıklamaya da buradan ulaşabilirsiniz : http://blog.virustotal.com/2012/09/an-update-from-virustotal.html

 

[1] http://www.zynamics.com/software.html

[2] https://www.virustotal.com/

 

 

Comments are closed.